Ακολουθήστε μας:

ΑρχικήCOSMOS SPORTSΣτον τελικό η Πάφος fc με γκολάρα του Τανκοβιτς

Στον τελικό η Πάφος fc με γκολάρα του Τανκοβιτς

Share

Ομόνοια και Πάφος θα αναμετρηθούν στον τελικό Κυπέλλου που θα διεξαχθεί το Σάββατο 18 του Μάη.

Η Πάφος για πρώτη φορά στον τελικό

——————–

Με γκολ του Τάνκοβιτς στις καθυστερήσεις του αγώνα η Πάφος FC εξασφάλισε για πρώτη φορά στην ιστορία της εισιτήριο πρόκρισης για τον τελικό Κυπέλλου Coca – Cola.

Σύμφωνα με την ΚΟΠ, στον επαναληπτικό ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ στο 70ο λεπτό με πέναλτι του Σαγκάλ και ο Τάνκοβιτς στο 90+4 με μακρινό σουτ ισοφάρισε για την Πάφο, που με το ισόπαλο 1-1 προκρίθηκε στον τελικό.

Στον πρώτο αγώνα η Πάφος νίκησε στην έδρα της με 2-1 και με το σημερινό 1-1 στο Αλφαμέγα προκρίθηκε με συνολικό σκορ 3-2.

Στον τελικό η Πάφος θα αντιμετωπίσει την Ομόνοια, το Σάββατο 18.05.2024.

Ο δρόμος για τον τελικό

Η Πάφος άρχισε τις υποχρεώσεις της από τη δεύτερη φάση όπου απέκλεισε εκτός έδρας με 1-0 τον Ολυμπιακό.

Στην προημιτελική φάση απέκλεισε με 5-0 εκτός έδρας τη Νέα Σαλαμίνα και στην ημιτελική φάση τον Απόλλωνα με 2-1 εντός έδρας και 1-1 εκτός έδρας.

Στον τελικό για 3η συνεχόμενη χρονιά η Ομόνοια

———————–

Η Ομόνοια Λευκωσίας εξασφάλισε για τρίτη συνεχόμενη χρονιά τη συμμετοχή της στον τελικό Κυπέλλου Coca – Cola.

Μετά το 0-0 στο Στάδιο ΓΣΠ και σε συνδιασμό με το 3-0 του πρώτου αγώνα στη Λεμεσό, εξασφάλισε εισιτήριο συμμετοχής για τον τελικό της 18ης Μαϊου.

Η Ομόνοια άρχισε τις υποχρεώσεις από τη δεύτερη φάση όπου απέκλεισε με 3-0 την Freedom24 ΕΝΥ Διγενής Ύψωνα.

Στην προημιτελική φάση απέκλεισε την ΑΕΖ Ζακακίου με 3-1.

Στην ημιτελική φάση νίκησε εκτός έδρας τον Άρη με 3-0 και με το ισόπαλο 0-0 στον επαναληπτικό προκρίθηκε με συνολικό σκορ 3-0.

Κάντε Follow ή Like στη σελίδα μας στο Facebook (πατώντας στο παρακάτω εικονίδιο) για να παρακολουθείτε τις δημοσιεύσεις του Cosmos News